Aktiviteter hela året

Senaste restaurangbesöket i serien ”Världens kök”: Belgien

Onsdagen den 4/3 organiserade Svenska klubben en middag på en av Bryssels bästa restuaranger när det gäller musslor tillagade på äkta belgiskt vis och även en av de vackrast inredda: Vincent på rue des Dominicains.

Deltagarna fick njuta av en stor portion musslor "à la marinère", dvs. i vitt vin med schalottenlök, persilja och smör, tillsammans med goda belgiska pommes frites och majonnäs. Och dryck till det.

Kvällen var mycket uppskattad av de närvarande tack vare den goda maten och det trevliga sällskapet. Det var en stor blanding av nationaliteter och Belgien var väl representerat med tre belgare.

Deltagarna kom även med flera spännande idéer om andra smakupplevelser som klubbens aktivitetsgrupp ska undersökta. Mer om detta inom kort.

 

Vinprovning av Alsaceviner

Tisdagen den 24/2 anordnade Svenska klubben en vinprovning av Alsaceviner tillsammans med Munskänkarna och deras före detta ordförande Per Heister. Ett fulltecknat och mycket lyckat evenemang som gick väl hem hos deltagarna. Per delade med sig av sina rikliga kunskaper om och kuriosa kring Alsace och viner i allmänhet, svarade väl på alla frågor och deltagarna fick prova på en varierad och intressant blandning av vita, röda, torra, (halv-) söta och mousserande viner.

En oerhört lyckad kväll och Svenska klubben kommer anordna fler mat- och dryckesprovningar framöver.

Ett stort tack till Per Heister och Munskänkarna för anordnandet av provningen coh till Svenska kyrkan för tillgång till lokalen.

Övrig information